
Az új generációs konzolok immár HDMI 2.1-es csatlakozókkal érkeznek, amelyek lehetőséget nyújtanak a játékok eddig soha nem látott élményére. Felmerül a kérdés: érdemes-e a régi TV-nket is egy új, csúcskategóriás modellre cserélni, hogy teljes mértékben kihasználhassuk ezeket az előnyöket? Cikkünkben részletesen megvizsgáljuk, hogyan lehet a legjobban kiaknázni az új technológia kínálta lehetőségeket, hogy a legteljesebb élményt nyújthassa Önnek és családjának. Ne hagyja ki az esélyt arra, hogy a szórakozás határait újraértelmezze!
A PlayStation 5 és az Xbox Series X konzolok forradalmasítják a gamer élményt, új szintre emelve a technikai teljesítményt. Bár a teraflops ereje és a villámgyors SSD-k optimalizálják a játékmenetet, van egy kevésbé hangoztatott, ám annál jelentősebb újítás, amely teljesen átalakíthatja a játékélményt - különösen, ha rendelkezel a kompatibilis televízióval.
Ez az újdonság a legmodernebb High Definition Multimedia Interface (HDMI), amely kiemelkedő teljesítményre képes, minden eddiginél gyorsabb és tisztább, tömörítetlen audio-video adatátvitelt biztosít. Szerezd be a megfelelő tévét, és tapasztald meg a valósághű grafika és hangzás teljes skáláját, ami új szintre emeli a játékot otthonodban. Ne maradj le róla, hiszen most a technológia valóban a nappalidba költözik!
Az adatok folyamatosan áramlanak, megállás nélkül !
Elengedhetetlen, hogy megértsük, mit kínál a HDMI 2.1 szabvány, és hogyan hozhatja ki a legtöbbet otthoni szórakoztató rendszeréből. A HDMI 2.1 szabvány lenyűgöző 48 Gbps sebességgel képes adatokat továbbítani – természetesen ehhez megfelelő Ultra High Speed HDMI kábel szükséges. Ez egy jelentős előrelépés, hiszen a korábbi HDMI 2.0 szabvány csak 18 Gbps-t tudott elérni, míg a HDMI 1.4 mindössze 10,2 Gbps-re volt képes. Az új generációs konzolok, mint az Xbox és a PS 5, képesek 4K-s felbontást produkálni 120 fps mellett, ami óriási adatmennyiséget jelent. Itt jön képbe a HDMI 2.1 megnövelt adatátviteli kapacitása, amely könnyedén felülmúlja az előző megoldásokat.
Részletezzük ezt még inkább: a HDMI 2.0 segítségével például az Xbox One X és a PS4 Pro konzolok 4K felbontást nyújtanak 60 fps és statikus HDR mellett a képernyőnkön. Az új HDMI 2.1 azonban akár 4K/120fps vagy 8K/60fps teljesítményt is nyújthat, ráadásul támogatja a dinamikus HDR-t is.
Legyünk őszinték: bár a 8K-s felbontás izgalmas lehetőségeket kínál a jövőre nézve, jelenleg és a közeljövőben nem ez az, ami miatt érdemes lecserélni a tévénket. Az elkövetkező időszakban a 4K melletti 120 fps az, ami valódi, érzékelhető különbséget jelent. Az új játékok, mint a Dirt 5 vagy a Call of Duty: Black Ops Cold War már idén kihasználhatják ezt az előnyt. Emellett több régebbi cím, mint a Tom Clancy's Rainbow Six Siege, az Ori and the Will of the Wisps és a Gears 5 is frissül 120 fps támogatással.
Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a BT.2020 HDR szabvány is megköveteli a HDMI 2.1 csatlakozót és kábelt – ez teszi lehetővé a 16 bit/szín bitmélységet. Ezáltal szélesebb színtartományt élvezhetünk, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a HDR ne csak a kontrasztokat javítsa, hanem a színek szemrevételezhető szépségét is fokozza. Ennek elérésében a gammaérték is fontos szerepet játszik, hogy a látvány valóban lenyűgöző legyen.
A betűszavak világa: Érthetően és hatékonyan!
Fedezze fel a legújabb technológiai vívmányokat a HDMI 2.1 szabvánnyal, ami új szintre emeli az otthoni szórakozást! Bemutatjuk az Auto Low Latency Mode-ot (ALLM), amely garantálja, hogy soha többé ne kelljen a beállításokkal bíbelődnie. Ez a funkció automatikusan optimalizálja a válaszidőt, így biztos lehet benne, hogy a televíziója azonnal felismeri, ha éppen játékélményre vágyik, és ennek megfelelően állítja be magát. Nincs többé szükség a bonyolult menük böngészésére vagy a játékmód kétes eredményeinek megítélésére – minden zökkenőmentesen működik a háttérben.
Haladjunk tovább a HDMI 2.1 lenyűgöző újításaival és ismerkedjünk meg a Variable Refresh Rate-tel (VRR). Ez a technológia valós időben hangolja össze a tévé képfrissítési gyakoriságát a játékkonzol teljesítményével, így megteremtve a folyamatos képet és sima mozgást. Nincs többé szétesett képkocka, megmagyarázhatatlan késleltetés vagy akadozó animáció - csak gördülékeny és lenyűgöző vizuális élmény. Engedje, hogy a HDMI 2.1 technológia új szintre emelje az otthoni médiaélményt!
A méret nem számít, ha a teljesítmény tökéletes.
Bár a bors apró, a részletek teszik naggyá a technológiát.
Ne hagyja figyelmen kívül, hogy a HDMI 2.1 csatlakozók kiváló jellemzőinek kihasználásához megfelelő eszközökre van szükség. Bár az Xbox Series S konzolok is rendelkeznek HDMI 2.1 kimenettel, ezek a berendezések inkább 1440p felbontás és 60 vagy 120 fps mellett működnek optimálisan; azaz nem érdemes tőlük a 4K felbontású 120 fps-es teljesítményt várni. Ez a képesség ugyanis meghaladja, amit ezek az olcsóbb konzolok produkálni tudnak.
Ennek ellenére is érdemes lehet megfontolni a megfelelő televízió társítását a Series S konzolokkal, hogy például a dinamikus HDR előnyeit élvezni tudja. Bár ez talán nem az a vonzó tulajdonság, amire tömegek szívesen költenének extra pénzt, mégis hozzáadott értéket jelenthet a játékélmény tekintetében.
Miért érdemes befektetni?
Amikor az új Xbox Series X és PlayStation 5 konzolok megérkeznek, valószínűleg a csomagban rejtőzik majd a HDMI 2.1-es kábel is. Ha azonban a gyártók mégiscsak szeretnének itt spórolni, ne aggódjon! Ebben az esetben egy kis bevásárlást kell tervezni, és beszerezni egy Ultra High Speed HDMI kábelt. Figyeljen a HDMI 2.1 és a 48 Gbps jelzésekre, és hagyja figyelmen kívül a filléres megoldásokat. Az Xbox Series S esetében sajnos biztosan nem jár ilyen kábel, itt csak egy HDMI 1.4-es kábelt talál majd a dobozban.
Egy ennél nagyobb beruházást jelenthet, ha valaki 4K@120 fps-es, HDMI 2.1-es csatlakozó kell rendelkező televíziót szeretne, hiszen még a legújabb modellek közül sem rendelkezik mindegyik ezzel a képességgel. Ha egyszerre tervezi megvásárolni és használni az Xbox Series X/S és a PlayStation 5 konzolt, készüljön fel, hogy a televízióján található HDMI 2.1 portok száma korlátozott lehet.
Ahhoz, hogy az új konzolok minden funkcióját maximálisan kihasználjuk, lehet, hogy kábelt kell cserélgetnünk. Bár ez elsőre elavult megoldásnak tűnhet, egyelőre kevés olyan tévé létezik, amely minden portján HDMI 2.1-es csatlakozóval büszkélkedhet. Természetesen elérhetők ilyen modellek is, de az árukat látva könnyen kedvünket szeghetik.
Végül, ha elégedett a 4K@60 fps teljesítménnyel, és nem vonzza a 120 fps melletti 4K élmény, a pénztárcája hálás lesz. Ebben az esetben nincs szükség új televízióra, ami jelentős megtakarítást jelenthet.
A PC Master Race Üdvözlete
Amikor a technológia fejlődéséről beszélünk, elengedhetetlen, hogy kitérjünk a PC-k világára is. Bár a HDMI a legelterjedtebb csatlakozási forma a szórakoztatóelektronikában, a PC-felhasználók körében a DisplayPort egyre nagyobb teret hódít. Eredetileg szó volt arról, hogy az új generációs konzolok is támogatni fogják a DisplayPortot, de végül ezen a téren nem történt előrelépés.
A PC-k világában már 2014 óta érhető el a DisplayPort 1.3-es verzió, amely lehetővé teszi a 4K felbontást 120 Hz-es frissítéssel, és támogatja az adaptív képfrissítést is (VRR). Az 1.4a verzióval tovább bővült a támogatás, most már 8K@120 Hz-re is képes adatfolyam-tömörítéssel. Mindezek mellett a következő jelentős lépést a DP 2.0 szabvány jelentheti, amely hamarosan megérkezik.
A DP 2.0 lenyűgöző 80 Gbps sávszélességet kínál, amely 4K felbontás mellett 240 Hz-es frissítést tesz lehetővé tömörítetlenül, és akár 8K felbontás mellett is elérhetővé válik a 85 Hz frissítés (tömörítéssel ennél is magasabb). A legnagyobb teljesítményre vágyók számára a DP 2.0 már-már futurisztikus 16K-s felbontást biztosít 60 fps mellett, ami lenyűgöző 15 360 × 8640 pixelt jelent!
Bár ezek a számok igazán izgalmasak, jelen pillanatban még nagyon kevesen képesek maximálisan kihasználni ezt a teljesítményt, hiszen még a legújabb csúcskategóriás videokártyák sem tudnak a maximális frissítéseket kezelni 4K vagy 8K alatt. Azonban azok számára, akik új konzolt keresnek, és a TV helyett gamer monitorra váltanának, a HDMI 2.1-es és a magas frissítési gyakoriságú monitorok egy érdekes alternatívát jelenthetnek. Az ilyen minőségi eszközök beruházást igényelnek, de a játékélmény páratlan lesz.